LOGOWANIE
e-mail:
hasło:    
REJESTRACJA
O SPÓŁDZIELNI
INFORMACJE DLA CZŁONKÓW
OGŁOSZENIA SPÓŁDZIELNI
AKTY PRAWNE
DANE KONTAKTOWE
AKTUALNOŚĆ
  wróć 

Zgniataj opakowania! To się opłaca!


Wyrzucając śmieci PAMIĘTAJMY nie tylko o tym, do których pojemników wrzucamy poszczególne odpady, ale również o tym w jaki sposób należy przygotować kartony, butelki czy plastikowe pojemniki, aby zużywały mniej miejsca w pojemnikach na śmieci.

Przejeżdżając obok worków wystawianych przed domami, trudno nie zauważyć, że duża część z nich, zwłaszcza worków żółtych - przeznaczonych do tworzyw sztucznych i metali, jest wypełniona bardziej powietrzem niż plastikiem.

Taka sama sytuacja ma miejsce w kontenerach przy blokowiskach.

Problem dotyczy także innych opakowań np. po mleku, puszek aluminiowych po napojach, puszek po konserwach, opakowań po płynach, kartonów etc.

120 litrowy worek, mieści około 40 butelek pełnych powietrza. Zgniecionych jesteśmy w stanie włożyć do worka od około 180 do 220 sztuk.

Niezgniecione opakowania zabierają cenne miejsce w pojemnikach do segregacji, a co za tym idzie muszą być one częściej wywożone. Ten element jest także jednym z czynników kształtujących opłatę za odpady.

Dlaczego warto zgniatać odpady? Jakie aspekty przemawiają za tym, aby butelki zanim trafią do żółtego worka/pojemnika lub kartony zanim trafią do niebieskiego pojemnika/worka zostały zgniecione?
  • EKONOMICZNE - rzadszy transport firm wywożących odpady = MNIEJSZE KOSZTY ŚRODOWISKOWE – transport odpadów, a nie powietrza - to mniejsza częstotliwość odbioru tych odpadów = MNIEJSZA EMISJA DWUTLENKU WĘGLA
  • OSOBISTE - wynosisz worek z plastikiem kilka razy rzadziej = OSZCZĘDZASZ SWÓJ CENNY CZAS / zamiast gromadzić odpady w kilku workach wystarczy jeden, który zajmuje o wiele mniej miejsca = DOBRZE GOSPODARUJESZ WŁASNĄ PRZESTRZENIĄ
  • EDUKACYJNE - zmniejszasz objętość zgniatanych butelek w worku o prawie 80%, chronisz środowisko i dajesz dobry przykład innym = KSZTAŁTUJESZ POSTAWY PROEKOLOGICZNE

Opracowano na podstawie artykułu na stronie Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej:

29.07.2020


TWOJE MIASTO  
KOMUNIKACJA  
MEDIA LOKALNE  
TEATRY KINA  
INNE  
projekt strony