LOGOWANIE
e-mail:
hasło:    
REJESTRACJA
O SPÓŁDZIELNI
INFORMACJE DLA CZŁONKÓW
OGŁOSZENIA SPÓŁDZIELNI
AKTY PRAWNE
DANE KONTAKTOWE
porady dla lokatorów - termostaty
ZALECENIA W ZAKRESIE EKONOMICZNEGO KORZYSTANIA
Z ZAWORÓW TERMOSTATYCZNYCH

     Zainstalowane w mieszkaniach zawory termostatyczne i podzielniki kosztów ciepła na grzejnikach mają na celu obniżenie kosztów centralnego ogrzewania, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego Lokatorów i uniknięciu negatywnych skutków obniżenia temperatury wewnątrz pomieszczeń dla żywotności budynku.Jakie warunki należy zachować, aby oszczędności były widoczne, a w mieszkaniach nie powstawały pleśnie i grzyby?

Przede wszystkim, NIE NALEŻY
  • zasłaniać grzejników zasłonami, meblami, obudowywać ich w żaden sposób. Im gorszy dostęp powietrza z pomieszczenia do grzejnika, tym więcej ciepła ucieka przez ścianę za nim. Taka sytuacja może też fałszować wskazania podzielnika.
  • zostawiać okien uchylonych na dłuższy czas. Zimne powietrze z okna opływając głowicę termostatyczną zaworu grzejnikowego powoduje jego zwiększone otwarcie, a większość energii oddanej przez grzejnik ´wylatuje´ bezpośrednio na zewnątrz budynku.
  • zasłaniać nawietrzników powietrza oraz kratek wentylacyjnych i całkowicie uszczelniać wewnętrznych drzwi i okien. Gotowanie, pranie, suszenie czy nawet oddychanie - to czynności związane z wydzielaniem pary wodnej. Jeżeli wentylacja jest utrudniona, wilgoć w pomieszczeniach staje się na tyle duża, że zaczyna się skraplać na szybach, potem innych przedmiotach. W mieszkaniu panuje zaduch i idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów, które są tak samo szkodliwe dla naszego zdrowia, jak i trwałości żelbetowej konstrukcji budynku.
  • suszyć prania oraz zakrywać głowicy zaworu termostatycznego i podzielnika kosztów.
POWINNO SIĘ natomiast
  • zasłaniać okna zasłonami lub firanami do poziomu parapetu. Okno jest tym elementem budynku, który najlepiej przewodzi ciepło, więc powstają na nim duże straty.
  • wietrzyć pomieszczenia codziennie, intensywnie przez około 10 minut, ustawiwszy uprzednio pokrętło termostatu na minimum. Należy zwrócić uwagę, że nawet przy takim ustawieniu, jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej ok. 6°C, to termostat się otworzy - z powodu zbyt długiego wietrzenia - i ciepło, za które płacimy, będzie uciekało przez otwarte okno.
  • zmniejszać temperaturę w pomieszczeniach na czas snu. Pamiętajmy, że obniżenie temperatury o 1°C to oszczędność kosztów rzędu 6%, a podczas snu organizm lepiej funkcjonuje przy obniżonej temperaturze.
  • dbać o poprawną wentylację pomieszczeń. Pamiętajmy, że aby wentylacja funkcjonowała, potrzebny jest stały dopływ powietrza z zewnątrz, a sam sprawny i drożny komin wentylacyjny nie zapewni nam dobrej wentylacji.
  • nie dopuszczać do spadku temperatury w pomieszczeniach poniżej 16°C (Dziennik Ustaw nr 75 poz. 690 z 2002r. - § 134. ust. 6.).

     Przypominamy, że za doprowadzenie powietrza do lokalu oraz utrzymanie prawidłowej temperatury odpowiada lokator! Niedostosowanie się do powyższych zaleceń powoduje zagrożenie utraty zdrowia oraz niszczenie lokalu.

TWOJE MIASTO  
KOMUNIKACJA  
MEDIA LOKALNE  
TEATRY KINA  
INNE  
projekt strony